Baskı Sistemleri

flexo baskı

Flexo Baskı

İntersam olarak sahip olduğumuz 9 renkli full UV flexo EFOKA baskı makinesi sayesinde yüksek tirajlı işlerinize hızlı ve düşük maliyetli çözümler sunmaktayız. Firmamız, EKOFA baskı makinesi ile ara (ters) baskı, arka ve öne aynı anda baskı, Soğuk yaldız, Yaldız üzerine boya baskı, kısmi lak uygulaması, online rotary (Yaprak bıçak) kesim, selefon kaplama, çift kat (pigibag) etiket gibi baskı tekniklerini tek geçişte online olarak uygulayabilmektedir.

Ara (Ters) Baskı

Ara (Ters) Baskı

Kimya ve bitkisel yağ sektöründe ara baskı tekniği en çok tercih edilen baskı yöntemidir. Genellikle içerik bilgisi, kullanma talimatı gibi bilgilerin yazıldığı saydam ürünlerin şeffaf ambalajlarda paketlenmesinde tercih edilen ve etiketin yapışkan kısmına uygulanan etiket cinsidir. Bu baskı özelliği sayesinde firmalar, ürünleri için iki ayrı etiket (ön-arka) basma maliyetinden kurtularak daha düşük maliyetlerle tek bir etiket üzerine tüm bilgilerini sığdırabilmektedir.

Ön-Arka Aynı Anda Baskı

Ön-Arka Aynı Anda Baskı

Yapışkansız (Giriş biletleri vs.) olarak üretilen ürünlerde tercih edilen baskı çeşididir. Uygulamanın tasarımına göre ön kısıma 5 renk, arka kısımı 4 renk baskı aynı anda yapılabilmektedir. Planlanan bıçak kalıbı ile ister rulo olarak ya da tek tek tabaka halinde kesilebilmektedir.

Çift Kat (Pigibag) Etiket

Çift Kat (Pigibag) Etiket

Kimya, tarım ve kozmetik sektöründe özellikle tercih edilen ve yoğun kullanılan bir baskı çeşididir. Etiket üzerinde yasal olarak bulunması gereken bilgilerin uygulanacak etikete sığmadığı durumlarda iki etiketi üst üste basarak ve müşterinin üst tarafta kalan etiketi kaldırabilmesi için özel kısım bırakılarak uygulanan baskı tekniğidir. Bu baskı tekniğinde, altta kalacak olan etiketin yüzeyine gerekli bilgiler basılmakta ve ardından açılmasını istenilen kısmın üzerine özel bir kaplama sürülerek başka bir etiket ile sıvanıp üst yüzeyine kalan baskıların yapılıp yaprak bıçak ile kesilmesiyle üretilmektedir.

Soğuk Yaldız Uygulaması

Soğuk Yaldız Uygulaması

İntersam bünyesinde bulunan 9 renkli flexo makinesi sayesinde sıcak yaldız uygulaması yapılabildiği gibi soğuk yaldız uygulaması da yapılmaktadır. Sıcak yaldızın soğuk yaldıza göre birtakım dezavantajları bulunmaktadır. Sıcak yaldız uygulamasında kullanılan ısıtılmış pirinç klişenin, yaldız transferi esnasında pres ütü mantığı ile çalışması, yaldız yapılan kısımlarda çukurluklar oluşturmaktadır. Bu durum etiketin görselliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Soğuk yaldız baskıları yumuşak klişe ve merdanelereden geçtiği için etiket üzerinde hiçbir deformasyon yapmaz ve özel olarak hazırlanan klişe ile transfer gerçekleştiği için sıcak yaldıza göre daha net bir yaldız görseli elde edilir.

Yaldız Üzerine Boya Baskı (Efektif Baskı)

Yaldız Üzerine Boya Baskı (Efektif Baskı)

Birçok etiket firmasında yaldız baskısı harici olarak uygulandığı için, yaldızlı etiketlerde normal baskı tamamlandıktan sonra başka bir makine ile sıcak yaldız uygulaması yapılmaktadır. Bu işlemden sonra uygulanan yaldızın üzerine efekt vermek için yeniden baskı yapılamamaktadır. İntersam bünyesinde ise yaldız işlemi baskı aşamasında online yapıldığı için istenilen ünitede yaldız uygulaması yapılıp baskı işleminin yaldız üzerinde devam etmesi sağlanabilmektedir.

Kısmi Lak

Kısmi Lak

Lak, baskıdaki kalıcılığı artırmak ve etiketlerin daha parlak görünmesini sağlamak için uygulanan bir baskı yöntemidir. Firmamız bünyesinde lak uygulaması, sektörün aksine klasik uygulamalardan farklı bir şekilde kısmi olarak uygulanabilmektedir. Bu sayede etiketlere daha parlak ve mat görüntü verilebilmektedir.

Rotary Kesim

Rotary Kesim (Yaprak Bıçak)

Özellikle otomatik etiket yapıştırma makinelerinde sorunsuz bir şekilde ambalaja uygulama yapılabilmesi için dikkat edilemesi gereken en önemli etiket taşıyan pergaminin zedelenmemesidir. Kesim bıçağının kesim aşamasında etiketi keserken dengesiz vurmasından dolayı pergamini patlatması, pergamini zedelemesine ve taşıyıcı üzerindeki silikonu deforme ederek etiketin sıymamasına sebep olmaktadır. Rotary bıçak sayesinde, her zaman aynı tansiyonda ve online olarak kesim yapabilme kabiliyetine sahip olduğu için, otomatik etiketleme makinelerinde sorunsuz kullanılabilecek etiketler elde edilmektedir.

Ofset baskı

Ofset Baskı

Ofset baskı matbaa sektöründe uzun yıllardır kullanılmaktadır. Günümüzde gelişen teknolojiyle, matbaalarda etiket firmaları için ofset baskı ve rulodan ruloya baskı yapan makinelere de uyarlanmıştır. İntersam Etiket de makine parkurunu yeni teknolojilere uyumlu hale getirmiş olup bünyesine 5Renk + Lak baskı kapasitesine sahip full UV Ofset makinesini dahil etmiştir. Makine parkurumuzda bulunan OFSET sistemimiz ile yüksek tirajlı işleri sorunsuz basılabildiği gibi, adetli etiketlerde de düşük maliyet avantajı sunmaktadır.

Serigrafi Baskı Makinesi

Serigrafi Baskı Makinesi

Çok eski zamanlardan beri matbaa ve reklam sektörlerinde uygulan bir baskı yöntemi olmasına rağmen serigrafi baskı, etiket sektöründe yeni kullanılmaya başlanmıştır. İntersam Etiket geniş makine parkuruna full UV serigrafi etiket baskı makinesinide dahil ederek müşterilerinin hizmetine sunmuştur. Serigrafi tekniğinin uygulandığı başlıca alanlar, şeffaf etiketlerin yoğun ve koyu boya transferi, kabartma lak uygulaması, simli efekt baskılardır. Ayrıca yakın bir zamanda sosyal sorumluluk kapsamında, ürünlerin üzerine görme engelliler için altı nokta alfabesi kullanılmaya başlayacaktır. Etiket üzerine altı nokta alfabesi için kullanılacak yöntem, serigrafi kabaran lak uygulaması olduğu için, İntersam etiket geleceğe yatırım yaparak bu konuda şimdiden tecrübe sahibi olmayı amaçlamaktadır.