Ribon

Ribon Nedir?

Ribon bir polyester film (pet) olup, bir yüzeyinde belirli sıcaklıkta eriyen mürekkep, diğer yüzeyinde koruma katmanı tabakası mevcuttur. Bu özelliği ile barkod yazılarda kullanılmakta olup istenilen bilgileri istenilen melzeme (etiket) üzerine aktarma imkanı sağlar.

Neden İntersam Ribon?

İntersam adı altında piyasaya sunduğumuz wax, wax-resin ve resin rcinsi termal transfer ribonlar ve hotfoil kodlama folyoları tamamen Amerikan menşei olup müşterilerimizin kullanmakta olduğu Zevra, Toshiba, Argox ve tüm barkod yazıcı modellerinde başarılı ve sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Sektörde termal transfer diye adlandırılan Kuşe, Wellum, Akmaz, Silver ve OPP gibi malzemelere baskı yapmakta kullanılan ribonlar kullanılacak olan etiket yazıcının modeline göre farklılık göstermektedir.

Wax Ribonlar

Vellum ve kuşe özellikli kağıtlara baskı tekniği açısından daha uygundur.

Wax / Resin Ribonlar (B110A)

Polietilen, polipropilen, Data PE kağıtlara baskı amaçlı kullanılır. Ribon karışımı : Karbon, bazı kimyasallar, Balmumu + Reçine (çabuk erimesin diye %30 balmumu (wax) +%70 reçine (resin) kullanılır yada %50 wax-%50 resin kullanılır.Sentetik malzemelerde kimyasal ve dış şartlara dayanıklı baskı alabileceğiniz Wax/Resin ribondur. Sürtünme, Hidrolik ve Alkol testinde etiket üzerindeki baskı deforme olur..

Resin Ribonlar (D110A)

Slwmat, Whitemat, Glosswhite, Care Label (Japon Akmaz) kağıt ve bez etiketlere baskı amaçlı kullanılır. Ribon karışımı : Karbon, bazı kimyasallar, (reçine)-sert yani zor eriyen yüksek ısı kullanılır. %98 reçine -%2 wax kullanılır (genellikle endüstriyel amaçlı kullanım)

Tekstil baskılarında en ağır yıkamalar ve sentetik malzemelerde kimyasal ve dış şartlara dayanıklı resin ribondur. Sürtünme, Hidrolik ve Alkol testinde etiket üzerindeki baskı deforme olmadan sağlıklı bir sonuç alınabilir.